Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ana Sayfa İletişim Rss
   
Tam Ekranda Aç
Haritada Göster
Arkadaşına Gönder
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
KULLANILAN TEKNOLOJİLER KATEGORİ SEÇ PANORAMİK ARAMA
Videolu Açıklamalı Sesli Resimli Menülü Krokili İnteraktif İnfolu Google Map'li Flash'lı
 
Yorum Ikon Saklıkent Kanyonu

( 3,6/5 Toplam: 17 )

    Ak dağ`ın eteklerinde bulunan ve kelimenin tam anlamı ile doğa harikası olan saklıket kanyonu`na Fethiye-Antalya karayolu üzerinde bulunan Kemer Beldesi`nden sağa dönüp21 km ilerlerseniz ulaşmış olursunuz.

    Saklıkent`in en önemli özelliği binlerce yıl evvel jeolojik bir çatlama ile oluştuğu tahmin edilen kanyonun burada bulunmasıdır.Jeolojik çatlama sonucunda Saklıkent`i kanatları altına alan dağ ikiye ayrılmış ve bugünkü saklıkent Vadisini oluşturmuştur.

    Ortalama 200 metre yükseklikte olan bu vadinin genişlği 20 ila 30 metre arasında değişir,Tbanı normal dere yatağından farklı olarak sarp kayalarla ve büyük taşlarla kaplı olduğu için kanyon içinde yürümek oldukça güçtür.

    Saklıkent kanyonu`na girdikten sonra müthiş bir çağıltı ile akan Karaçay`ın sesini duyarsınız.Kayalara tutturulmuş demir iskele üzerine döşenen tahta korkuluk üzerinde yürüyerek kayaların altından fışkırna temiz su kaynağına ulaşırsınız.

    İsteyenler buradan karşıya geçip kanyonun derinliklerine kadar ilerleyebilirler.Güneş ışınlarının giremiyeceği kadar dar ve yüksek olan kanyoni18 km kadar ileri doğru devam eder.Suyun dibi çakıllı ve taşlı olduğu için,kanyonu yürümek isteyenlerin yanlarında lastik yada bez ayakkabı bulundurmaları gerekir.

    Tatlı bir çığıltı ile dökülen suları burada bulunan restoranlarda gözleme yada balık yiyerek izleyebileceğiniz gibi,köprüyü geçip ileriye gittiğiniz zaman,gizli cennetlerlede kaşılaşabilirsiniz.Gizli cennet denilen bu yerde suların içinde bulunan ördeklere yiyecek atabilir,çoşkun suların üzerine kurulmuş olan  ve üzerlerinde yörenin kilim ve yastıkları serili olan divanlarda oturabilir,bir demli çay yada Türk Kahvesi içerek günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

    Ayaklarınız buz gibi suyun içinde serinlerken,karnınızı ızgara veya tavalarda kızaran balıklarla doyurabilirsiniz.Saklıkent`e ister özel aracınızla ister Fethiye`nin merkezinden kalkan dolmuşlarla,isterseniz seyahat acentalarının düzenlediği turlarla gidebilirsiniz.Saklıket yolu üzerinde bir çok gözleme ve ayran servisi yapan yerler ve restoranlar ile nar ekşisi, zeytinyağı ve mevsimine göre meyve satan yerlerde vardır.

ETİKETLER : fethiye, tlos, antik kent, saklıkent, akropol, akropol tepesinin, Likya, Bizans, lahit mezarlar, kilise, stadyum, hamam, tiyatro, kanyon, saklıkent
Yorum YORUMLAR
SENDE YORUMUNU GÖNDER
AdSoyad
E-Posta
Web
Web Güvenlik Kodunu Yenile

 
3d Anadolu Logo Ana Sayfa - Kurumsal - Talep Formu - İstatistik
Son Eklenen 100 - En Çok İzlenen 100 - RSS - İletişim
Kalenet