Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Ana Sayfa İletişim Rss
   
Tam Ekranda Aç
Haritada Göster
Arkadaşına Gönder
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
KULLANILAN TEKNOLOJİLER KATEGORİ SEÇ PANORAMİK ARAMA
Videolu Açıklamalı Sesli Resimli Menülü Krokili İnteraktif İnfolu Google Map'li Flash'lı
 
Yorum Ikon Bedestan Kuyumcular Çarşısı

( 2,3/5 Toplam: 3 )
Bedesten adı Bazzazistan’dan galattır. Anlamı bez satılan yer demektir.

Bu tarihte en değerli mal olan ipek ve kumaşların satıldığı yer anlamına gelir. Bu değerli ürünleri satan çarşı da, her tarafı kapalı bir biçimde tasarlanmıştır. Buna da her kentte Kapalıçarşı denilmiştir.

Bursa'nın en önemli ticari merkezidir. Eskiden bedesten olarak Orhan Bey'in yaptırdığı Emir Hanı kullanılıyormuş. Daha sonra bugün bile aynı amaçla kullanılan Yıldırım Bayezid yaptırdığı bedesten kullanılmaya başlanmıştır.

Bedesten, Bursa Çarşısı'nın merkezinde yer alır. Diğer çarşılar bunun çevresinde kurulmuştur.

Evliya Çelebi'ye göre, Bedesten'in dört çevresi kuyumcular çarşısı imiş. Bunun çevresinde Gazzazlar Çarşısı, Kavukçular Çarşısı, Takkeciler Çarşısı, İplikçiler Çarşısı, Bezzazlar/Bezciler Çarşısı, Halat Çarşısı, Gelincik Çarşısı ile Hallaçlar çarşıları ile çevrili imiş. Bu çarşıların üzeri, önceleri kurşun örtülüydü. Bazı yerlerinde demir pencereleri vardı. Evliya Çelebi bu çarşının her köşesinde mutlaka bir çeşme varmış. Ayrıca bugünkü yeni Kapalıçarşı'nın uzantısı olan ; Saraçhane Çarşısı varmış ki bu çarşıda her türden esnaf varmış. Uzunçarşı'da Pirinç Hanı yanında ise Kebabçılar Çarşısı varmış. Evliya Çelebi, Bursa'da yiyecek içecek esnafının tümünün Müslüman olduğunu yazar. Bursa'da bir de Bakkallar Çarşı varmış. Burada bulunan Hoşafçılar’ın, sadece Bursa'da bulunduğunu yazan Çelebi, İpek Çarşılarının da güzel olduğunu yazar.

Bu çarşının 22’si kuzeyde, 22’si güneyde olma üzere 44 dükkanı vardı. Ayrıca Batısında 14, doğusunda da 14 olmak üzere toplam 72 dükkanı bulunmaktaydı.

Raif Kaplanoğlu

Bedesten Kuyumcular Çarşısında 57 adet dükkan bulunmaktadır, bu dükkanların geneli Kuyumculuk üzerine satış yapmaktadır.
ETİKETLER : 3dpanoramik, 3danadolu, sanal tur, panoramik, panorama, 360 derece resim, anadolu, panoramic, 3d gezinti, 3d, BEDESTAN ÇARŞISI, bursa, çarşı, han, cami, türbe, medrese, köprü, uludağ, turizm, kayak, kar, manzara, yeşil, btch, kestane, şeftali, incir, kestane şekeri
Yorum YORUMLAR
Bu panoramik için ilk yorumu siz yapın.
SENDE YORUMUNU GÖNDER
AdSoyad
E-Posta
Web
Web Güvenlik Kodunu Yenile

 
3d Anadolu Logo Ana Sayfa - Kurumsal - Talep Formu - İstatistik
Son Eklenen 100 - En Çok İzlenen 100 - RSS - İletişim
Kalenet